Kinkekaardi kasutamine vajab müüjate tähelepanu

Pealtnäha lihtne kinkekaartidega arveldamine muutus aasta alguses jõustunud, uue käibemaksu määra tõttu keerulisemaks. Nimelt võib kliendi poolt maksevahendina kasutatav kinkekaart mõjutada tehingu käibemaksu 20% või 22% määraga, mida peab arvet koostav müüja teadma ja arvestama.

Kinkekaardi maksustamine

Käibemaksuseaduses eristatakse üheotstarbelisi ja mitmeotstarbelisi kinkekaarte. Üheotstarbelise kinkekaardi müük on maksustatav tehing. Sellise kaardi tagasi lunastamisel tuleb vähendada müügitehingu maksustatavat käivet. Mitmeotstarbeliste kinkekaartide tehingud ei mõjuta käibemaksu, mis teeb nende kasutamise müüjatele lihtsamaks.

Üheotstarbelise kinkekaardiga on tegemist, kui kinkekaardi müümise hetkel on teada, millise maksumääraga tehingu puhul saab seda kasutada. Näiteks, kui kinkekaardiga saab tasuda ühe konkreetse kauba või kindla teenuse eest. Samuti loetakse kinkekaarti üheotstarbeliseks, kui kinkekaardi müüja müüb ainult ühe maksumääraga maksustatavaid kaupu või teenuseid. Nii ei ole kinkekaardi kasutamisel võimalik valida toodet või teenust, mille maksustamise tingimused ei olnud kinkekaardi müümise hetkel teada. Maksustamise mõttes on üheotstarbelise kinkekaardi müük analoogne ettemaksu laekumisega.

Maksumäära muutumine teeb asja segasemaks

Enamasti toimub kinkekaartide käibemaksu arvestus kassasüsteemides automaatselt ja müüja ei pea sellest midagi teadma. Keeruliseks teeb olukorra muutunud käibemaksu määr, mille tõttu tuleb enne 2024. aastat müüdud kinkekaartide kasutamisel lisada arvele maksumäära korrigeerimine. Käibemaksu mõttes loetakse kinkekaardi summas käive tekkinuks kinkekaardi müümise kuul ja ülejäänud tehingu summas tekib käive kinkekaardiga lunastatava kauba või teenuse müügi päeval. Lahendusena vähendatakse 22% määraga maksustatavat käivet kinkekaardi käibemaksuta summas ka siis, kui kinkekaart müüdi 20% käibemaksuga. Sisuliselt käsitletakse kinkekaarti varem laekunud ettemaksuna. Directo äritarkvara kasutajad saavad abi juhendist, mille leiate blogist:

Eelmisel aastal laekunud ettemaksu arveldamine Directos

Laetavad kinkekaardid

Veel põnevam on olukord laetavate kinkekaartidega, kui sellega saab soetada ainult ühe maksumääraga maksustatud kaupu või teenuseid. Tegemist on kinkekaardiga, millele saab raha juurde laadida. Üheotstarbelise, laetava kinkekaardi puhul tuleb pidada arvestust laadimisel hetkel kehtinud maksumäärade lõikes ehk eristada 2024. aastal tehtud laadimisi varasematest. Seda ka iga müügitehingu vormistamisel, kus sellist kinkekaarti kasutatakse.

Kokkuvõtteks

  1. Selgita, kas enne 2024. aasta algust on müüdud üheotstarbelisi kinkekaarte, mida ei ole klient kasutanud ning mis ei ole aegunud.
  2. Anna müüjatele täpne tegevusjuhis olukorraks, kus klient soovib sellise kinkekaardiga tasuda.
  3. Küsi vajadusel raamatupidajalt abi.

Askendo pakub abi nii raamatupidamise, kui äritarkvara osas. Hoolitseme kogu raamatupidamise eest või oleme heaks nõuandjaks Sinu enda raamatupidajale. Võta meiega julgesti ühendust!

Jaga postitust