Lätist toodud alkoholiga on jama

Alkoholi toomine Lätist on soodsa hinna tõttu omajagu populaarsust kogunud. Oleme üha enam kokku puutunud ettevõtjatega, kes näevad võitu piiritaguse napsu toomises firmapeo või kliendiürituse tarvis. Siin peaks aga iga raamatupidaja häirekella lööma.

Raamatupidaja: maksuvaba vaid eraisikule isiklikuks tarbeks

Tulemusena võib loodetud säästu asemel kaasneda märkimisväärne maksukulu, viivitusest tekkiv maksuintress, maksuintressilt arvestatud tulumaks ning karistus rikkumiste eest.

Eraisik võib oma tarbeks soetatud alkoholi üsna vabalt Euroopa Liidu ühest liikmesriigist teise toimetada. Juriidiline isik peab alkoholi maale toomisega arvestama Alkoholiseaduse ja Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi nõuetega. Lühidalt öeldes rakenduvad äriühingutele alkoholi maaletoojatele kehtivad nõuded ning kaob riikide aktsiisimäärade vahest tekkiv hinnavõit.

Kindlasti võib mõnegi ettevõtte raamatupidamisest leida Lätist soetatud alkoholi hulgiostu arve viitega vastuvõtukuludele. Mõistagi lähevad paljud üksikud tehingud läbi. Maksuhaldurile vahele jäämisel vastutab äriühingu juhatus nii alkoholiseaduse rikkumise, kui ka aktsiisi maksmata jätmise eest. Tulemusena võib loodetud säästu asemel kaasneda märkimisväärne maksukulu, viivitusest tekkiv maksuintress, maksuintressilt arvestatud tulumaks ning karistus rikkumiste eest.

 

Läti alkohol saab siiski olla Eesti ettevõtte ärikulu

Raamatupidajale ilmselt põnev mõtteharjutus on Lätist soetatud alkoholi kinkimine eraisikust äripartnerile, kes toob kogu kingi eraisikuna üle piiri.

Ülaltoodu kehtib alkoholi toomisele üle riigipiiri. Kui juriidiline isik kohtub äripartneriga Lätis, siis võib ta külalisele pakkuda ka sellest riigist soetatud alkoholi. Sellisel juhul deklareerib raamatupidaja tehingu vastuvõtukuluna. Kui aga juhatuse liige soovib samast pudelist valatud märjukesest osa saada, muutub tema osa erioodustuseks, millelt tuleb raamatupidajal arvestada nii tulu-, kui ka sotsiaalmaks. Sama kehtib Lätis korraldatud firmapeo kohta, kus kogu jook oma töötajate poolt tarbitakse.

Raamatupidajale ilmselt põnev mõtteharjutus on Lätist soetatud alkoholi kinkimine eraisikust äripartnerile, kes toob kogu kingi eraisikuna üle piiri. Sel juhul oleks maksustamise mõttes tegemist kingitusega. Iseasi, kui usutav kogu selle tehingu sisu paistaks. Siinkohal soovitame kindlasti raamatupidajaga nõu pidada.

Jaga postitust