Raamatupidaja: astmeline maksuvabastus

Möödunud aasta lõpus võis mõnegi raamatupidaja suust kuulda rõõmusõnumit maksuvaba tulu tõstmisest 500 euroni. Tänase olukorraga võrreldes suureneb palgasaaja igakuine netotulu 64 euro võrra. Elujärje paranemise ootuses ei paista seaduse jõustumine 2018. aasta alguses üldse mitte kauge tulevikuna.

Meil vastu võetud „astmeline maksuvabastus“ tekitab olukorra, kus 1200 eurosele kuutulule lisanduva tulu „reaalne“ maksumäär on 31,1%.

Valimislubatus: kõigile ilusam elu

Silmatorkavalt järsk maksuvabastus on ilmselt kantud valimislubadusest ja lootusest järgmistel valimistel ära tehtud elujärje parandamise eest uuesti hääli koguda. Tuletame siinkohal meelde ühe paljudest sarnastest lubadustest, milles öeldakse: „Mitte kellegi tulumaks ei tõuse. Selleks on riigieelarves raha olemas.“ Eesti tulusaajate arvule mõeldes pani viimane väide vähemalt raamatupidaja imestusest kulmu kergitama.

Hoopis põnevamaks tegi olukorra uus valitsusliit, kus astmelise tulumaksu kehtestamine oli ühe erakonna vankumatu lubadus ja koalitsioonipartneri sama kindel välistus.

Raamatupidaja arvutus paljastab tõe

Tegelik üllatus saabub 2019. aasta veebruaris ja märtsis, kui 2018. aasta eraisikute tuludeklaratsiooni esitamisega. Maksuvaba tulu ümber arvestamine võib mitmeid korraliku maksukohustusega „rõõmustada“.

Keerulisele olukorrale leitud lahendus kajastub 2018. aasta algusest kehtima hakkavas tulumaksuseaduses. Lihtsustatult on kirja pandu olulisemas osas järgnev:

  1. Kuni 1200 eurose kuu sissetulekule rakendub 500 eurone maksuvaba tulu.
  2. Kõrgema sissetuleku puhul maksuvaba tulu väheneb lineaarselt, jõudes 2100 eurose kuu sissetuleku juures nulli.
  3. Maksuvaba tulu arvestamisel loetakse erinevalt varasemast, sissetuleku hulka ka saadud dividendid ja välisriigis töötamise eest saadud tulu.

Astmeline tulumaks on laialt levinud praktika, mis maksustab suurema tulu saajaid kõrgemalt. Nii muudetakse ühiskond majanduslikult võrdsemaks ja luuakse sotsiaalse abi vajajatele paremad võimalused. Meil vastu võetud „astmeline maksuvabastus“ tekitab olukorra, kus 1200 eurosele kuutulule lisanduva tulu „reaalne“ maksumäär on 31,1%. Seaduses nimetatud 20% maksumäär kehtib uuesti alates 2100 eurosest kuutulust. Seega on saabuv süsteem võrdne astmelise tulumaksuga:

Kalendrikuu tulu vahemik (EUR) Maksumäär (%)
kuni 500 0
500 … 1200 20
1200 … 2100 31,1
üle 2100 20

 

Kohuke pole kunagi erakonnaga seotud olnud

Selline süsteem ei oma enam fikseeritud tulumaksu lihtsuse eelist. Samuti pole selles astmelise tulumaksu sotsiaalset eelist, kuna jõukamaid ei maksusta kõrgema määraga. Küll aga saab fikseeritud tulumaksu kaitsev erakond rääkida ühest ja ainsast seadusesse kirjutatud maksumäärast. Samal ajal tunneb astmelist tulumaksu pooldav erakond maksuastmete üle rõõmu.

Kõigele lisab vürtsi tulu hulka loetavad dividendid ja välismaine palgakulu, mis paneb raamatupidaja vähemalt oma maksusummasid ümber arvutama. Tegelik üllatus saabub 2019. aasta veebruaris ja märtsis, kui 2018. aasta eraisikute tuludeklaratsiooni esitamisega. Maksuvaba tulu ümber arvestamine võib mitmeid korraliku maksukohustusega „rõõmustada“.

IRL’i kogulehel avaldatud Sven Sester’i arvamuses on selget tõdetud tulumaksu vähenemine enamiku jaoks ning maksumäära igavene püsimine 20 protsendi piires. Järelikult mahub vähemuse „suure palga“ saajate maksutõus valimislubaduse vastuvõetava vea piiridesse.

Raamatupidaja meenutab rohelist kohukest, millel ei ole kunagi ühegi erakonnaga mingit seost olnud. Ülaltoodut arvestades on huvitav vaadata Huumorierakonna nimel avaldatud tõlgendust valimisreklaamist, mis asub sellel lingil siin.

Jaga postitust