Tegeliku kasusaaja määramine

Alates 01.09.2018 on kõigile Eestis registreeritud äriühingutele pandud kohustus avaldada äriregistris ühingu tegelik kasusaaja. Tegelike kasusaajate avaldamata jätmine või valeandmete tahtlik avaldamata jätmine on karistatav märkimisväärse rahatrahviga.

Tegeliku kasusaaja tuvastamine

Ilmselt on suurema osa Eesti äriühingute puhul tegelikuks kasusaajaks füüsilisest isikust osanikud, kelle osalus ületab 25%. Samuti sidus- või emaettevõtte osanikud, kes läbi teise äriühingu omavad 25% suurust osalust. Täpsemalt sätestab tegeliku kasusaaja Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse §9.

Tegeliku kasusaaja avaldamine

Tegeliku kasusaaja avaldamine toimub äriregistri ettevõtja portaali kaudu, kuhu ID kaardiga või mobiil ID-ga logida lingilt https://ettevotjaportaal.rik.ee/

Esmaseks tegeliku kasusaaja avaldamiseks on portaali avalehel vastava link.

 

Lingile vajutades, kuvatakse ühinguga seotud isikud, kelle hulgast saab avaldada tegelikke kasusaajaid, vajutades nupule „Lisa“

 

Järgnevalt avanevas aknas on valikud kasusaaja kontrolli teostamise viisi ja isikuandmete sisestamiseks. Füüsilisest isikust omanikel on üldjuhul „otsene osalus“ ja läbi haldusettevõtete omamisel „kaudne osalus“. Valikute tegemis järel tuleb vajutada nupule „Lisa“

 

Eduka toimingu tulemusel tekivad valitud isikud tegelike kasusaajate nimekirja

 

Tegelike kasusaajate info edaspidi

Iga äriühing on kohustatud ka edaspidi tegelike kasusaajate muutumisel vastava info äriregistris avaldama. Selle toimingu saab teha samuti ettevõtjaportaali kaudu, kui avada ettevõtja andmed avalehel olevale ettevõtja nimele klikates.

Üksikasjalikuma info leiate ettevõtjaportaalist.

Jaga postitust